Obsah stránky

Dubnové Krkonoše 2023

pátek, 13. březen 2023 | Dubnové Krkonoše 2023

Dubnové Krkonoše?

Bledulky, vodopády, Velikonoce a akce k roku Harrachů

Výlety za bledulkami a hučícími vodopády

Něžné kvítky bledulí jsou znamením, že zima je na ústupu a vládu nad krajinou si přebírá jaro. Proto každoročně vyhlížíme první bílé zvonečky, které si proráží cestu často ještě promrzlou půdou. Na přelomu března a dubna se pak vlhké břehy řek a říček mění v bílé koberce.

Za poklidnou atmosférou lesa a do společnosti bílých královen jara se vydejte do Sklenářovického údolí ke starému kamennému mostu přes Zlatý potok. Z Mladých Buků vás tam dovede žlutá turistická trasa. Našlapujte opatrně, bledule patří mezi zvláště chráněné druhy rostlin!

Více o bledulkách i trase najdete zde: www.krkonose.eu/bledulky-poslove-jara               

Pokud to nestihnete za bledulkami, vydejte se za některým z krkonošských vodopádů. Na jaře hučí pod přívaly vody a jejich průtok je nejmohutnější. Užijte si horské fenomény v plné síle!

Více o krkonošských vodopádech zde: www.krkonose.eu/buracejici-vodopady-drave-reky-jsou-jarni-krkonose

Dubnové akce k roku Harrachů

Nejen Krkonoše budou žít rokem Harrachů. Tito šlechtici hráli významnou roli v našich dějinách jako vysocí představitelé státu a církve, i jako skvělí hospodáři, pokrokoví správci svých panství a mecenáši umění. Jako projev pocty proto vyhlásil Národní památkový ústav rok 2023 Rokem Harrachů.

Při této příležitosti je přichystáno mnoho akcí, na kterých se můžete seznámit s historií rodu, jeho významem i odkazem.

Oficiální zahájení roku pod mottem „Vznešenost zavazuje“ proběhne 1. dubna na zámku Hrádek u Nechanic. Zde bude také pokřtěna nová publikace „Harrachové: Vznešenost zavazuje“ autorů Jana Luštince, Petra Noska a Adama Rejhy. V Krkonoších se můžete se všemi autory setkat na besedě v Erbovním sále Krkonošského muzea v Jilemnici, a to 14. dubna od 17 hodin.

V sobotu 15. dubna vás zveme do Horní Branné, kde je přichystán komponovaný pořad „Ctnost a vznešenost zavazují“, který spojuje příběhy rodu Harrachů a jeho odkazu spolu se skladbami pro pěvecký sbor. Program se uskuteční v místě posledního odpočinku příslušníků rodu – v Harrachovské hrobce a také v kostele sv. Mikuláše od 16 hodin.

  1. dubna se jilemnickém muzeu koná druhá přednáška z cyklu Osobnosti rodu Harrachů, tentokrát na téma „Navzdory osudu: Vzestupy a pády rodu Harrachů v 17. století.“ Přednáší Petr Nosek.

Podívejte se na přehled všech akcí, které se v Krkonoších u příležitosti Roku Harrachů chystají. Informace průběžně doplňujeme a aktualizujeme zde: www.krkonose.eu/akce-k-oslave-roku-harrachu

Velikonoce v Křišťálovém údolí

Zahajte velikonoční svátky o víkendu 1. - 2. dubna 2023 v Křišťálovém údolí. Využijte dva dny otevřených dveří ve sklárnách, ateliérech a muzeích. Nejen krásné velikonoční ozdoby, ale i výrobu šperků, bižuterie a skleněných výrobků zažijete ve velikonoční atmosféře přímo v místech jejich vzniku. Navštivte naše skláře, šperkaře, muzea a tvořivé dílny. Můžete se zapojit i do soutěže o krásné ceny.

A co přesně je to Křišťálové údolí? Pomyslná přímka, která vznikla spojením sklářské tradice na severu Čech. Je dlouhá zhruba 70 km, proráží si svou cestu horskými masivy i hranicemi regionů, jedinečná svou šíří a různorodostí.

V Krkonoších jsou nositeli sklářské tradice Sklárna Novosad & Syn v Harrachově a firma Rautis v Poniklé, kde pro vás mají připravenou velikonoční kolekci ručně vyráběných perličkových ozdob. Je – libo zajíčka, skleněná minivajíčka nebo kreativní sady? Vyberte si denně v prodejně nebo na e-shopu.

www.crystalvalley.cz

Alena Cejnarová

Krkonoše – svazek měst a obcí

Destinační společnost pro TO Krkonoše

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.